MENOPAUZA
Čeká nás všechny a budeme se s ní muset vypořádat :)
Zde najdete seznam volně prodejných doplňků, které vám pomohou zvládnout snáz klimakterické (= přechodové = menopauzální) nepříjemnosti - návaly horka, pocení, nespavost, zhoršení nálady...
Oblíbená nepravidelná neformální setkávání "O ženách pro ženy - aneb menopauzou život nekončí.
Definice menopauzy
Menopauza - období života, které začíná 1rok po poslední menstruaci.
Perimenopauza - období od 1 roku před a 1 roku po poslední menstruaci.
Premeneopauza - období, kdy se začnou objevovat první příznaky klimakterického syndromu.
Klimakterický syndrom:
1) Akutní - návaly horka, pocení, změny nálad, úzkostné a depresivní stavy, poruchy spánku, bušení srdce, bolesti kloubů a svalů, únava
2) Subakutní - příznaky urogenitální a kožní atrofie
A) urologické potíže- nutkání na močení, samovolné úniky moči, dráždivý močový měchýř, noční močení
B) vaginální potíže - pocit vaginálního diskomfortu, pocit suchosti vaginálních sliznic, bolesti při styku, snížení libida
C) kožní potíže - padání vlasů, lámavost nehtů, suchá pokožka
3) Chronický
A) kardiovaskulární poruchy, zhoršení metabolismu tuků a cukrů, zvýšený výskyt obesity, aterosklerózy, infarkty myokardu, cévní mozkové příhody
B) řídnutí kostí - osteoporóza a osteopenie - zlomeniny krčku stehenní kosti, obratlů, předloktí, borcení páteře, zmenšování výšky postavy,..
Biologie Menopauzy- Hormony a jejich význam a vliv na tělo ženy v průběhu života
Menopauza, je období v životě ženy, které začíná rok po poslední menstruaci.
Toto období je pro spoustu žen náročnou životní zkoušku, kdy prochází spoustou fyzických i psychických změn. Je důležité si uvědomit, že tyto změny jsou přirozenou součástí života nás všech.
Je na každé z nás, abychom se s tímto obdobím co nejlépe vyrovnaly, přijaly proces, kterým naše tělo a duše prochází za přirozenou součást života, abychom pochopily, že s některými změnami nelze bojovat, ale lze je akceptovat s optimismem a nadhledem. Ženská síla se plně projeví, když dokážeme s pochopením a moudrostí přijmout koloběh života.
Abychom porozuměly tomu, co se v těle ženy děje v době přechodu, je potřeba mít na paměti, že:
Jednotlivé fáze života ženy řídí hormony !
Tvorbu hormonů reguluje hormonální osa: hypotalamus (GNRH), hypofýza (LH, FSH), ovaria (androgeny, estrogeny, gestageny).
Hormony se vytvářejí v malém množství i na jiných místech - např. nadledviny, tuková tkáň.
Funkce této osy se rozbíhá na počátku puberty (cca od 8 let) a končí v přechodu (průměrně v 50 letech)
Osa funguje jako kolo, kde se jednotlivé složky vzájemně zpětnovazebně ovlivňují. Porucha jakékoliv části této osy způsobí poruchu celého systému
ANATOMIE
centra v mozku:
hypotalamus - část mozku, kde se vytváří GNRH - od narození do puberty je sekrece GNRH kontinuální. V pubertě se sekrece změní na pulzní a tyto pulzy nastartují hypofýza k tvorbě LH a FSH .
na periferii:
vaječníky - LH a FSH působí na buňky vaječníku, ve kterých po této stimulaci začnou folikuly (váčky, ve kterých jsou schovaná vajíčka) produkovat hormony a to způsobí dozrávání vajíček ve folikulech a růst sliznice v dutině děložní.
Jak to vše funguje:
Když se žena narodí, tak má ve vaječníku cca 300 - 400 tisíc vajíček. Vajíčka postupně během života podléhají atrezii - postupné degradaci.
V době menarche - cca ve 12 letech, má žena cca 100 000 vajíček. Během života dozraje do fáze zralého a plodného vajíčka cca 400 vajíček. Ostatní vajíčka zdegradují ještě před svým dozráním. A to díky tomu, že na začátku každého menstruačního cyklu začne dozrávat kohorta vajíček ( "celá tlupa") , ale pouze jenom jedno dozraje do konce a to je v dominantním folikulu (" vůdce tlupy"). Ostatní "loupežníci! to cestou z důvodu úbytku sil vzdají a zakrní . Od 38 let začíná období velmi rychlé degradace vajíček - jak těch momentálně zrajících, tak ale i těch spících. Ve chvíli, kdy má žena méně jak 1000 vajíček, tak ta vajíčka jsou již nekvalitní - poslední přeživší polymorbidní "důchodci" (nemají na sobě receptory, které by jim umožnili dozrávat), tak pak nastává přechod - menopauza.
Vajíčka dozrávají v takzvaných folikulech - váčky, které postupně během menstruačního cyklu zvětšují svou velikost, až tedy ten dominantní dospěje do tzv. Graafova folikulu, který má v průměru 22 - 24 mm. Při této velikosti folikul praskne. Po prasknutí se do folikulu uloží tuk, a tak vznikne žluté tělísko, které až do další menstruace produkuje estrogeny a gestageny. Tomu se říká ovulace a vajíčko se vyplaví a putuje vejcovodem do dělohy. Když má štěstí, tak se ve vejcovodu setká se spermií, spojí se a asi za 6 dní doputuje a zavrtá se do sliznice v dutině děložní - vznikne těhotenství. Pokud se se spermií nespojí, tak doputuje do dělohy a zde zanikne, vstřebá se, ev. odejde se sliznicí při menstruaci.
Důležité je, že jak folikuly rostou, tak produkují hormony - nejdříve androgeny, které se mění na estrogeny a po ovulaci se ve žlutém tělísku vytváří estrogeny a ještě gestageny.
Funkce hormonů
K čemu jsou estrogeny?
- podporují růst sliznice v děloze (tvorba peřinky pro miminko)
- podporují hustotu kostí - ukládání vápníku do kostí.
- působí antidepresivně
- snižují hladiny zlých tuků v krvi (LDL a cholesterol) a zvyšují hladinu hodného tuku HDL v krvi
K čemu jsou gestageny?
- tvoří se ve žlutém tělísku po ovulaci
- způsobí to, že se sliznice v děloze, která narostla vlivem estrogenů stabilizuje a zároveň se pěkně odloučí na konci cyklu
- dostatek gestagenů zabraňuje nepravidelnému krvácení v 2. půlce cyklu a spustí menstruační krvácení - v případě, že žena v daném cyklu neotěhotněla
Zároveň estrogeny a gestageny zpětnovazebně tlumí hladiny GNRH a LH a FSH, tím se cyklus sám reguluje, aby nedošlo k příliš velké produkci hormonů.
Kromě estrogenů a gestagenů tuto regulaci zajišťuje ještě inhibin - peptid produkovaný ve vaječníku. Čím více se tvoří LH a FSH, tím více se ve vaječníku tvoří inhibin, který zpětně tlumí tvorbu LH a FSH.
Co se děje v perimenopauze - resp. od 40. roku věku - je to individuální, s individuální rychlostí progrese.
Jak jsem již psala - od 38 let rapidně začne klesat množství folikulů ve vaječníku.
Na to nejdříve reaguje INHIBIN jehož tvorba klesá. Kvůli tomu dočasně stoupá tvorba LH a FSH, na kterou dočasně reagují vaječníky tím, že začnou dočasně ve větším množství dozrávat folikuly. To způsobí dočasně zvýšenou tvorbu estrogenů a gestagenů. Tento dočasný hyperestrogenní stav se projevuje bolestí prsou, nepravidelným cyklem - silné, dlouhé a časté krvácení. Zároveň to způsobuje i růst myomů a vznik ovar. cyst v tomto období . Postupně se ale folikuly vyčerpají natolik, že na tuto zvýšenou stimulaci LH a FSH již nedokážou reagovat a hladiny estrogenů a gestagenů postupně klesají. Vlivem toho menstruace postupně slábne a přichází méně a méně často. Často pokles gestagenů je rychlejší než pokles estrogenů. To způsobí, že sliznice v děloze u žen delší dobu narůstá ale nedokáže se odloučit a pak najednou se již neudrží a dojde k "texaskému masakru motorovou pilou" - silné krvácení cca po 3 - 6 měsících. Postupně ale i estrogeny mizí a krvácení přestane - nastane menopauza.
Po menopauze
Po menopauze je velmi vysoká hladina FSH a LH (nad 40), jelikož jejich produkce není zpětnovazebně tlumená a zároveň je velmi nízká hodnota estrogenů (méně než 20 pg/ml).
Právě nedostatek estrogenů nám způsobuje ty potíže, které nás po přechodu obtěžují:
vasomotorické
- návaly horka, pocení, palpitace
atrofie sliznic
- vag. diskomfort a suchost, bolesti při styku
osteoporóza
- způsobená zvýšeným odbouráváním kostní hmoty
kardiovaskulární nemoci
- zvýšené hladiny zlých tuků v krvi
cerebrovaskulární
- poruchy spánku, poruchy nálady, depresivní stavy, demence
Prožívání těchto potíží je u každé ženy velmi individuální. Některé ženy projdou přechodem, tak že přestanou menstruovat a nic jiného je netrápí, jiné ženy naopak trpí spoustu let nespavostí, krutými návaly, depresivními stavy atd.
Je to opravdu velmi individuální a rozdílné, jak naše tělo a naše psychika na přechod reaguje. Každopádně, pokud se cítíte být v diskomfortu, máte s projevy klimakteria potíže, nebojte se a přijďte si s námi o tom popovídat. Na míru a dle Vašeho přání Vám pomůžeme najít preparáty, které Vám pomohou přechodové obtíže zmírnit. Můžeme Vám doporučit přírodní produkty na bázi fytoestrogenů nebo Vám můžeme nabídnout klasickou hormonální substituční terapii. Je na nás, abychom Vám ušili terapii na míru, která pro Vás bude vhodná, bezpečná a bude vyhovovat Vašim preferencím.